Bierzmowanie - III rok

 

Informacje dla rodziców i uczniów przygotowujących się do Bierzmowania w roku 2018/2019:


Informacje o terminach spotkań formacyjnych są podawane w ogłoszeniach parafialnych.

  1. 16-17-18 grudnia - REKOLEKCJE ADWENTOWE W PARAFII (3. Niedziela Adwentu - Poniedziałek - Wtorek)
  2.  styczeń, luty – w ramach kolędy
  3. SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
  4. 27-28 maja (poniedziałek, wtorek) - godz. 18.30 - próba przed bierzmowaniem
  5. 29 maja (środa) - godz. 18.30 - próba przed bierzmowanie, sprzątanie kościoła (odpowiedzialni: rodzice), Sakrament Pokuty
  6. 30 MAJA - MSZA ŚW. O GODZ. 18.00 - UDZIELENIE SAKRAMENTU BIERZMOWANIA PRZEZ J.E. KS. ABP Seniora Edwarda Ozorowskiego

SPOWIEDŹ PRZED BIERZMOWANIEM

  1. 27 maja - poniedziałek od godz. 17:30 - klasy 3 gimnazjum z SP 12
  2. 28 maja - wtorek od godz. 17:30 - klasy ks. Mateusza z SP 12 i klasy ks. Tadeusza z SP 16
  3. 29 maja - środa od godz. 17:30 - klasy ks. Tomasza z SP 12 i osoby uczące się poza SP 12 i SP 16

1. Udział we Mszy św. (cotygodniowa Eucharystia ) –.

Trzeba przypomnieć, że nakaz ten zawiera się w Pierwszym Przykazaniu Kościelnym, które brzmi: „W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. oraz powstrzymać się od prac niekoniecznych” i obowiązuje wszystkich wierzących katolików. Msze św. niedzielne odprawiane są w naszym kościele o godz. 7:00, 8:30, 10:30 (z udziałem dzieci), 12:00, 14:00, 18:00 i 19:30 dla młodzieży – w sumieniu przed Panem Bogiem odpowiedzialni są rodzice

2. Udział w Rekolekcjach Adwentowych.

Są one odprawiane w naszym kościele w III niedzielę Adwentu oraz w poniedziałek i wtorek po tej niedzieli następujące. W niedzielę kandydaci przychodzą na Mszę św. o godz. 18:00, a w poniedziałek i wtorek na Msze św. o godz. 16:30.

3. Udział w Rekolekcjach Wielkopostnych.

Uczniowie uczestniczą w rekolekcjach wraz ze swoją szkołą.

4. Udział w Nabożeństwach Świętego Triduum Paschalnego.

Wierzący człowiek powinien uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach liturgicznych całego roku kościelnego jakim jest Triduum Paschalne, obejmujące Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek (w naszym kościele o godz. 18:00), Nabożeństwo Męki i Śmierci Jezusa w Wielki Piątek (w naszym kościele o godz. 18:00) oraz Mszę św. Wigilii Paschalnej w Noc Zmartwychwstania Pańskiego (w naszym kościele o godz. 19:00). – w sumieniu przed Panem Bogiem odpowiedzialni są rodzice.

 Wymagane dokumenty:

Aktualny Adres Zamieszkania

Metryka chrztu

 Tylko osoby ochrzczone mogą przyjmować w Kościele Katolickim kolejne sakramenty. Dlatego kończąc przygotowanie do bierzmowania należy stwierdzić czy kandydat przyjął sakrament chrztu św. W III roku formacji, do końca grudnia, należy dostarczyć do Kancelarii Parafialnej świadectwo chrztu św. Otrzymuje się je w tej parafii, w której kandydat został ochrzczony. Te osoby które miały Komunię świętą w parafii NMP Królowej Rodzin nie muszą dostarczać metryki chrztu.

 Imię bierzmowania

Gdzieniegdzie istnieje jeszcze zwyczaj wybierania sobie przy okazji bierzmowania nowego imienia. Kościół w Polsce naucza, że „kandydat do bierzmowania powinien zachować imię chrzcielne. Jeśli jednak nie ma on świętego patrona z chrztu, może wybrać sobie imię świętego, który będzie dla niego wzorem dojrzałego życia chrześcijańskiego” (II Polski Synod Plenarny, Dokument 10, nr 113). Przepis ten, obowiązujący w Polsce od roku 1999.

Świadek bierzmowania

Świadkiem bierzmowania powinien być chrzestny. „W ten sposób jaśniej zaznacza się związek między chrztem a bierzmowaniem. Nie wyklucza się jednak wyboru osobnych świadków” (II Polski Synod Plenarny, Dokument 10, nr 113). Jeśli zatem nie ma większych przeszkód, przyjmujemy w naszej Parafii zasadę, że świadkiem bierzmowania jest matka chrzestna lub ojciec chrzestny (bez względu na płeć kandydata). Wyjątki od tej zasady rozstrzygane są indywidualnie przez kapłana prowadzącego formację.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok