List ks. Proboszcza i katechetów ws. I Komunii Świętej

Szczęść Boże,

Drogie Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej oraz Drodzy Rodzice. W związku z trwającym stanem epidemii i ograniczeniami wprowadzonymi przez władze państwowe, mając na uwadze przede wszystkim Wasze dobro informujemy, że I Komunia Święta w naszej parafii nie odbędzie się w planowanym terminie 10 i 17 maja 2020 roku.

Drodzy Rodzice. Po namyśle w gronie kapłanów posługujących w parafii, a także katechetów oraz po wstępnym rozeznaniu duszpasterskim wydaje się, że dobrym czasem przyjęcia I Komunii Św. przez Wasze dzieci, będzie czas, gdy zostanie odwołany stan epidemii, a zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zostaną wznowione w szkołach. Na chwilę obecną wiemy, że ustalenie takiego pewnego terminu jest trudne do przewidzenia. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz Wasze oczekiwanie na wyznaczenie nowego terminu związane ze sprawami organizacyjnymi, informujemy, że pierwszym prawdopodobnym najbliższym możliwym terminem I Komunii Św. jest wrzesień bieżącego roku.

Zatem I Komunia Święta odbyłaby się według następującego harmonogramu:

 1. 13 września 2020 dzieci uczące się w SP 12 – katechetka p. Katarzyna Pogorzelska
  • Godz. 10:30 kl. III A
  • Godz. 12:00 kl. III C
  • Godz. 13:30 kl. III F
 2. 20 września 2020 r. dzieci uczące się w SP 12 – katechetka p. Dorota Mężyńska
  • Godz. 10:30 – kl. III B
  • Godz. 12:00 – kl. III D
  • Godz. 13:30 – kl. III E
 3. 27 września 2020 r. dzieci uczące się w SP 16 oraz w szkołach poza parafią – katechetki: p. Halina Biała oraz p. Irena Kardasz.
  • Godz. 10:30 – kl. III A oraz dzieci uczące się w szkołach poza parafią
  • Godz. 12:00 – kl. III B
  • Godz. 13:30 – kl. III C

Ufamy, że sytuacja zdrowotna w naszej Ojczyźnie do tego czasu się unormuje i stanie się to możliwe. Gdyby jednak z jakiejkolwiek przyczyny okazało się to niemożliwe (rozszerzanie się epidemii, zarządzenia państwowe), I Komunię Świętą będziemy zmuszeni zorganizować w innej formie dostosowanej do aktualnej sytuacji i realiów po ówczesnym uzgodnieniu lub przenieść na kwiecień 2021 r. Wówczas I Komunia Św. odbyłaby się 18 kwietnia 2021 (dzieci uczące się w SP 12) i 25 kwietnia 2021 r. (dzieci uczące się w SP 16 oraz w szkołach poza parafią). Są to terminy alternatywne i mamy nadzieję, że takimi pozostaną. Jednak wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom i oczekiwaniom próbujemy przewidywać ewentualny krok do przodu.

Z racji na dużą liczbę dzieci przygotowujących się w naszej parafii do przyjęcia I Komunii Św. (130 osób) powyższe rozwiązania są optymalne. Nie przewidujemy możliwości udzielania I Komunii Świętej indywidualnie.

Bardzo prosimy o przyjęcie tych decyzji w zaufaniu oraz zrozumienie.

I Komunia Święta niewątpliwie jest wielkim przeżyciem zarówno dla dziecka, rodziców, krewnych oraz całej wspólnoty parafialnej. Komunia św. jest osobistym spotkaniem z Jezusem, jednak pełnym sensem Komunii jest przyjmowanie jej i budowanie jedności z całą wspólnotą Kościoła.

Pragniemy, aby na miarę aktualnych możliwości taką pozostała. Niestety trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w zaistniałych okolicznościach udział dużej liczby osób może być utrudniony, stąd proszę, byście już teraz uwzględnili ten czynnik zajmując się kwestiami organizacyjnymi.

Z pewnością jest to trudność, ale jest ona także szansą na to, aby dziecko nie kojarzyło I Komunii Świętej z dniem, w którym dostaje się mnóstwo materialnych prezentów, a przede wszystkim z osobistym spotkaniem z Jezusem w gronie najbliższej rodziny, rodziców, rodzeństwa oraz chrzestnych.

Na chwilę obecną prosimy Was drodzy rodzice o dalszą troskę o rozwój duchowy Waszych dzieci. Szczególnie zachęcamy do przeżywania niedzielnej Mszy św. w gronie rodzinnym w taki sposób jaki jest to możliwe, codzienną modlitwę rodzinną, wyjaśnianie poszczególnych prawd wiary. Ufamy, że pomocnym w tym będzie uczestniczenie w zdalnych zajęciach z religii.

Chrystus Zmartwychwstał Alleluja.

Pozdrawiamy serdecznie

Wasz proboszcz wraz z księżmi i katechetami

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.

Ok